Gdy chcesz wyglądać ładnie i modnie nie wystarczy, że kupisz pierwszą lepszą stylizacje z manekina. Istotnym jest żeby ubrać się, a nie przebrać. W tym celu warto jest zadać sobie kilka pytań:

  • Jakim typem sylwetki jestem?
  • Jakie ubrania pasują do danej sylwetki?

Najbardziej uniwersalnym podziałem jest klasyfikacja na pięć typów sylwetki.

typy sylwetki

 

Klepsydra zwana też sylwetką proporcjonalną, bądź zrównoważoną bo obwód bioder zbliżony jest do obwodu ramion. Dodatkowo w tym typie sylwetki widocznie zarysowuje się talia.  Innymi cechami tego typu figury są często średni lub duży biust oraz bardziej masywne uda. Panie o figurze klepsydry mogą pozwolić sobie na wiele jeżeli chodzi o stylizacje. Warto nosić ubrania podkreślające talie, dopasowane i bardzo kobiece. Dobrym wyborem będą spodnie z wysokim stanem lub ołówkowa spódnica, ale też większość dostępnych na rynku krojów sukienek. Warto jednak pamiętać, że klepsydra nie lubi luźnych ubrań, oversizowy styl zaburza proporcje sylwetki. To samo tyczy się bufiastych szerokich rękawów.

spódnica rueczarna sukienka

 

Prostokąt czyli sylwetka w której biodra, biust i ramiona mają mniej więcej taki sam wymiar, a talia nie jest wyraźnie zarysowana. Talia znajduje się mniej więcej w tej samej linii co biodra. Żeby uwydatnić kobiece kształty warto w stylizacji postawić na dolną część garderoby, czyli poszerzyć optycznie biodra w celu uwydatnienia i zaznaczenia tali. Wybieraj spodnie z nogawką zwężającą się ku dołowi i postaw na kieszenie. Te zaokrąglone dadzą najlepszy efekt. Jeżeli chodzi o sukienki dobrym wyborem będą te dopasowane na górze, a rozkloszowane na dole  np. bombka. Unikaj dekoltów o geometrycznym kształcie.
spódnica paris

Sylwetkę w kształcie trójkąta charakteryzuje mniejszy rozmiar ramion w stosunku do wymiaru bioder, co powoduje że talia jest widocznie zarysowana. Tego typu sylwetka nie lubi spodni, więc głównym elementem kobiecych stylizacji powinny być spódnice lub sukienki. Idealnym fasonem będzie tu ołówkowa spódnica lub lekko rozkloszowane sukienki. Warto zaszaleć też z kolorami. Panie o figurze trójkąta powinny nosić ciemniejszą dolną część garderoby. Za to na górę warto założyć coś w żywych barwach lub dodać ciekawe wzory.

spódnica khaki nadia szara sukienka mini esme

Koło to figura w której wymiar brzucha, czy tali jest większy od wymiaru ramion i bioder. Charakterystyczne dla tego typu sylwetki są też większe piersi i szczuplejsze nogi. Panie o sylwetce koło powinny postawić przede wszystkim na spódnice i sukienki, ale te których długość kończy się na wysokości kolan. Za krótka lub za długa spódnica może dodatkowo optycznie nas poszerzyć. Jeżeli chodzi o spodnie to warto wybierać te, które optycznie poszerzą nasze nogi gdyż przy tym typie sylwetki mogą się one wydawać za chude. Unikaj pasków i odcinanych sukienek zwłaszcza pod biustem. Odradzamy również szerokie rękawy i poduszki.

szara sukienka fiesta czerwona sukienka crisi

Odwrócony trójkąt to typ sylwetki w którym wymiar ramion lub biustu jest większy od wymiaru bioder. Ważne jest, aby nie podkreślać bardziej górnej części ciała. Lepiej zrezygnować z bluzek z poduszkami, falbanami lub bufami. Lepszą opcją będą ciemniejsze bluzki bez dodatków. Najlepiej z trójkątnym dekoltem. Dolną część garderoby warto nosić w jaśniejszych kolorach i właśnie tu warto postawić na kieszenie. Spodnie najlepiej, żeby zwężały się ku dołowi, a sukienki były bardziej dopasowane u góry, a rozkloszowanie na dole. Postaw na paski ale tylko na biodrach i w linii tali. W tym typie sylwetki lepiej unikać odcięć pod biustem.

czarna sukienka spring beżowa bluzka

Sama pamiętam że gdy zastosowałam kilka prostych trików w swoich stylizacjach to czułam się bardziej atrakcyjnie i co najważniejsze widziałam realną różnice. Warto też pamiętać że jest wiele innych czynników wpływających na odpowiedni dobór ubrań ale o tym już w kolejnym artykule.